دوشنبه 21 اسفند 1396  12:03 ق.ظشما اواسط شب بیدار می‌شوید در دندان هایتان کمی حس درد دارید. صبح، متوجه می‌شوید که یک مشکل واقعی دارید. بنابراین به حمام سر می زنید، مسواکی هوشمند که برای استفاده از تکنولوژی در دندانپزشکی طراحی شده را به گوشی هوشمند خود وصل می‌کنید و هنگامی که مسواک را در دهان خود قرار می‌دهید، دندان هایتان را اسکن می کند. تصاویر به صورت خودکار به Cloud آپلود می شوند. آنها توسط هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند که حفره ای در دندان درد ایجاد می کند و یک ترک ریز در مولر دیگری پیدا می کند. اسکن و تجزیه و تحلیل اولیه به دندانپزشک شما منتقل شده و سپس برای جلسه ویزیتی با دندانپزشک برنامه ریزی می کند.

همان روز، در مطب، دندانپزشک فشاری را که در حفره دندان حس می‌کنید را با یک لیزر از بین می برد که روشی بدون درد و بی‌حسی موضعی است. بسیاری از دندان ترک خورده نیز برداشته شده و به یک کروان نیاز است. ابتدای کار دستیار مطب با دستگاه های سه بعدی التراسونیک و اشعه x  اسکن انجام می دهد و به دو دستگاه جداگانه منتقل می کند.

یک بلافاصله بازسازی "بیولوژیک فعال" را برای پر کردن حفره مخلوط می کند، اما جیوه نقره ای قدیمی یا آکریلیک سفید نیست. این سلول های بنیادی برای بازسازی دندان - بافت استخوانی که در زیر مینای سفید قرار دارد استفاده می کند. دستگاه دوم، یک پرینتر سه بعدی است که دندان شما را تولید می‌کند و دندانپزشک شما بدون نیاز به تنظیمات خیلی پیشرفته،  فرایند تولید دقیق دستگاه را چند بار نظارت کرده و در عرض یک ساعت کل فرایند تکمیل می شوند.

به نظر می رسد خیال پردازی همچون پیاده روی بر روی ستاره هاست!  لری امث، دندانپزشک و متخصص تکنولوژی در دندانپزشکی می گوید: این نقطه ای از  دندانپزشکی  است که "من فکر می کنم، بیشتر دندانپزشکانی که هم اکنون در مطب فعالیت می کنند در طول زندگی شان آن را تجربه خواهند نموند."

دندانپزشکی دیجیتال

انقلاب دیجیتالی که هر جنبه ای از آن جهان ما را دگرگون می کند تاثیر زیادی نیز بر دندانپزشکی و پزشکی در بسیاری از موارد دارد، از ثبت الکترونیکی، تجزیه و تحلیل داده ها با ابزارهای جدید تشخیصی گرفته تا روش های پیشگیری و درمان های انقلابی، لری امث می گوید: "آینده بسیار گسترده است."

کارشناسان می گویند که نوآوری های تکنولوژیک در نهایت سبب بهبود و گسترش دسترسی به مراقبت های دندان را امکان پذیر می سازد و مراقبت های روزانه را بهبود می‌دهد که سبب کاهش مراجعات مطب شده و لبخند سالم را ارزان تر می نماید.

از آنجا که اطلاعات دیجیتال با کیفیت بالا در اختیار محققان قرار می گیرد، احتمال تشخیص دقیق تر و درمان بیشتر ادامه می یابد. داده های شامل سن شما، تاریخ پزشکی و دندانپزشکی و همچنین ژنوم (genome) شما، به عنوان مثال، به متخصصان دندانپزشکی امکان می دهد حساسیت شما را به انواع مختلف بیماری های دهان تعریف کنند. در آینده نزدیک، پزشکان و دندانپزشکان به طور فزاینده ای درمان‌ها را با ژنتیک شخصی بیماران ترتیب می دهند و انتخاب هایی را که منبعی برای اثبات ژنوم و فیزیولوژی است، نشان می دهد. یا حتی ممکن است تصمیم بگیرند که چگونه بهترین درمان را با توجه به باکتری های خاصی که سبب مشکل شما می شوند، انتخاب کنند.

بخش قابل توجهی از این انقلاب، توسعه وسیع تکنولوژی در دندانپزشکی ابزارهای تشخیصی است که قادر به تجزیه و تحلیل وضعیت فیزیکی ما با دقت بیشتری است که شامل تصویربرداری پیشرفته دیجیتالی، مانند سیستم موجود در حال حاضر به نام Canary است. در طول یک اسکن سه ثانیه یک وسیله اندازه گیری، نور لیزر قرمز خنثی را ارسال کرده که می‌تواند ترک ها و پوسیدگی هایی را که بسیار کوچک نشان دهد. یکی دیگر از دستگاه های ""S-Ray، سونوگرافی دندان و لثه است که برای یافتن حفره ها و بیماری ها به صورت سه بعدی است. کارشناسان معتقدند که پس از تأیید اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، این اشعه ها ""S-Ray  بسیار  ارزان قیمت از اشعه ایکس ""X-Ray باشد. علاوه بر این، هیچ یک از دو سیستم در معرض خطر ابتلا به پرتوهای مضر نیستند.

نسل بعدی روش های تشخیص و درمان با استفاده از تکنولوژی در دندانپزشکی

در حال حاضر لیزر در هر دو روش تشخیص و درمان استفاده می شود. دندانپزشکان از "لیزرهای بافت نرم" برای عمل های جراحی کوچک لثه استفاده می کنند. "لیزرهای بافت سخت" در نهایت می تواند با استفاده از مته های دندانپزشکی با سرعت بالا و حذف فشرده شدن دندان ها با کمک آینه های کوچک و کنترل شده دیجیتال جایگزین کند. با این حال، برچسب قیمت سنگین در این دستگاه ها باید قبل از اینکه آنها به طور گسترده استفاده شوند پایین آورده شود.

بیو پرینت (Bioprinting)

حتی با این پیشرفت ها، گاهی اوقات دندان ها باید با کروان یا بریج جایگزین شوند. فن آوری فعلی از طراحی کمک های کامپیوتری / تولید کامپیوتری (Dental CAD/CAM) برای ساخت یک دندان از یک اسکن 3 بعدی استفاده می کند. پرینتر سه بعدی دندانپزشکی مرحله بعدی است  که یک گروه در دانشگاه گرونینگن در هلند، با دستورالعمل هایی کار می کنند که می توانند مواد شیمیایی دفاعی را به دندان‌های پرینت شده سه بعدی اضافه کنند.

انواع دیگر "بیوپرینت" نیز در افق دوردست وجود دارد. تیمی در دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی بخش های بدن انسان را از مخلوطی از سلول های زنده و ژل که در لایه ها برای ساخت بافت های زنده انسان ساخته و پرینت می‌نمایند و توانسته اند با موفقیت "یک فک" را پرینت نمایند. در حالی که استفاده از آنها در سالهای دور ممکن به نظر می‌رسد، چنین نوآوری می تواند برای کسانی که سرطان های دهان ایجاد می کنند، مفید باشد.

در سراسر استرالیا، ساسو ایوانسکی، پریودنتینز از دانشگاه گریفیث در کوئینزلند، جایگزین هایی برای استخوان فک پایین و بافت لثه از سلول های خود بیمار را طراحی کرده است. تا کنون، جراحان دندان مجبور به حذف استخوان و بافت از استخوان یا جمجمه برای روش های ترمیم هستند. آزمایشات کلینیکی آن ها از سال 2017 آغاز شده اند.

آینده در حال آمدن است و تکنولوژی در دندانپزشکی شگفت انگیزی خواهد داشت!


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 21 اسفند 1396
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic